مهمان گرامی به انجمن خانواده کوچ خوش امدید. لطفا برای دسترسی به تمام امکانات سایت اینجا کلیک کنید ثبت نام شما به سرعت انجام خواهد شد و شما میتوانید در جمع گرم خانواده کوچ فعالییت خود را اغاز کنید و از همه امکانات سایت که برای کاربران مهمان غیرفعال شده است استفاده کنید. منتظر حضور گرم شما در جمع بزرگ خانواده کوچ هستیم .
دستگاه تنفس و بیماریها مربوط به آن
کاربری
کاربر گرامی به مجموعه تالارهای خانواده کوچ | koooch خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: دستگاه تنفس و بیماریها مربوط به آن

 1. #1
  کوچ نشین
  عنوان کاربر
  کوچ نشین
  شماره عضویت
  107
  تاریخ عضویت
  دی-۱۳۸۹
  جنسيت
  وضعیت تاهل
  مجرد هستم
  سن
  25
  نوشته ها
  4,382
  نوشته های وبلاگ
  1
  می پسندم
  11,669
  مورد پسند
  3,405 بار در 2,134 پست

  پیش فرض دستگاه تنفس و بیماریها مربوط به آن

  دستگاه تنفس

  بدن موجودات زنده جهت تهیه اکسیژن برای متابولیسم سلولی و دفع دی‌اکسید کربن به دستگاه تنفس وابسته است. دستگاه گردش خون ابزار انتقال گاز بین بافتهای بدن و ششها است. به این ترتیب گردش خون و دستگاه تنفس به یکدیگر وابسته است.دستگاه تنفس با داشتن مجاری تنفسی و هوایی وظایف خود را با پالایش هوا انجام می‌دهد. دستگاه تنفس به دو ناحیه هوایی و تنفسی تقسیم شده است. ناحیه هوایی شامل حفره بینی ، حلق ، حنجره ، نای و سیستم نایژه‌هاست که هوا را از محیط پیرامون به قسمت تنفسی ششها می‌رساند.

  ناحیه هوایی دستگاه تنفسی
  بخش بیرونی ناحیه تنفسی دستگاه تنفس از حفره بینی تا نایژه‌ها دارای پوشش مطبق کاذب مژک‌دار با سلولهای جامی شکل است. بافت پیوندی سست زیرین دارای تعداد زیادی غدد سروزی- موکوسی است. ترشحات غدد بوسیله مژه حمل می‌شوند. مژه با حرکت موجی ترشحات را به طرف حفره بینی هدایت می‌کند. آستر مخاط دارای سلولهای ائوزینوفیل ، ماکروفاژ و فولیکولهای لنفاوی است.

  این قسمت ایمونوگلوبولین a تولید می‌کند و به پوشش مخاطی می‌رسد و باکتریها و ویروسها را می‌کشد. استخوان دیواره‌های حفره بینی و غضروف حنجره و نای و نایژه به دستگاه استحکام می‌بخشد. تا در مقابل فشار هوا فشرده شده و یا بیش از حد منبسط نشوند. رشته‌های ارتجاعی باعث کشیده شدن لوله‌های هوایی به هنگام دم و کاهش آن به هنگام بازدم می‌شود.

  حفره بینی
  حفره بینی بوسیله دیواره بینی به دو بخش قرینه تقسیم می‌شود. کام سخت حفره بینی را از حفره دهانی جدا می‌کند. پوشش این ناحیه از بافت مطبق سنگفرشی غیر شاخی همراه با مو ، غده‌های چربی و غده‌های عرق است. حفره بینی شامل بخش تنفسی و بویایی است. در نتیجه لایه سلولهای پوششی می‌تواند حفره بینی را مرطوب و به کمک رگهای خونی خود آن را گرم کند.

  حلق
  حلق به دو بخش بینی- حلقی و دهانی- حلقی تقسیم شده است. کام نرم ، ناحیه بینی-حلقی را از حفره دهان جدا می‌کند. ناحیه دهانی- حلقی راه تنفسی و گوارش است. مخاط ناحیه بینی- حلقی دارای سلولهای مژه‌دار و غدد است و مخاط ناحیه دهانی- حلقی همراه با غدد موکوسی است. لوزه‌های حلقی در سقف ناحیه بینی- حلقی قرار دارند. زیر مخاط حلق محتوی غدد موکوسی است. ماهیچه حلق مخطط و متشکل از دو طبقه طولی در درون و حلقوی در بیرون است.

  حنجره
  حنجره در عقب حفره بینی و در بالای نای قرار دارد. حنجره غضروفهایی دارد که باعث باز نگه داشتن آن می‌شود. در حنجره تعدادی تار یا طناب صوتی وجود دارد که ارتعاش آنها بوسیله هوای بازدم باعث تولید صدا می‌شود یک زایده غضروفی به نام اپی‌گلوت در هنگام بلع غذا دهانه حنجره را می‌بندد و مانع ورود غذا به درون نای می‌شود. تارهای صوتی از جنس بافت پیوندی ارتجاعی هستند خروج هوا را از ششها هنگام بازدم موجب ارتعاش این تارها و تولید صدا می‌شود.

  ششها
  شش به صورت جفت در داخل پرده جنب قرار دارد. بافت پیوندی درون شش دارای مقدار زیادی رشته‌های ارتجاعی و ماهیچه صاف است. نایژه‌های اصلی و رگهای ششی از طریق ناف این اندام وارد ششها می‌شوند. شش سمت راست دارای سه لوب و شش سمت چپ دارای دو لوب است. هر لوب یک شاخه از نایژه از نایژه اصلی را دریافت می‌کند. هر لوب به لوبولهایی تقسیم شده است. ساختار درونی ششها دارای سیستمی شاخه‌ای است که به نام درخت نایژکی خوانده می‌شوند. در فضای میان دو لایه جنب کمی مایع وجود دارد که حرکات ششها را آسان می‌کند. حدود 300 میلیون کیسه هوایی در مجموع دو شش وجود دارد و تبادل گازهای تنفسی را به عهده دارند.

  نای
  نای دارای 16 تا 20 بند است و هوا پس از حنجره وارد نای می‌شود. هر یک از بندها قطعه‌ای به شکل u و دارای غضروف شفاف با پری‌کندرویوم است که بوسیله نوارهایی از ماهیچه صاف در ناحیه باز u به یکدیگر متصل می‌شوند. نوارهای ماهیچه‌ای بطور طولی و مایل قرار گرفته‌اند. حلقه‌های غضروفی بوسیله بافت پیوندی متراکم بهم متصل می‌شوند.

  انشعابات نای
  نای انشعاب یافته نایژه اصلی را می‌سازد. این دو شاخه به ششها راه دارند ساختار نای و نایژه اصلی مشابه یکدیگر است گر چه غضروف بخش انتهایی نایژه‌ها نامنظم می‌شود. نایژه‌های اصلی به تعدادی مجاری هوایی تقسیم می‌شوند. نایژه‌های بزرگ ، نایژکها ، نایژکهای انتهایی ، نایژکهای تنفسی ، مجرای آلوئولی و کیسه هوایی.

  ناحیه تنفسی
  نایژکهای انتهایی به نایژکهای تنفسی و آنها نیز به مجاری هوایی تقسیم می‌شوند. نایژکهای تنفسی از نظر بافتی شبیه نایژکها هستند به جز اینکه کیسه‌های هوایی دارند. مجاری هوایی به تعدادی کیسه هوایی ختم می‌شوند. کیسه‌های هوایی به شکل حبابهایی با دیواره بسیار نازک ، رشته‌های ارتجاعی و بدون ماهیچه هستند. کیسه هوایی ظریف و فنجانی شکل بوده پوشش آن سنگفرشی ساده است.

  بین حبابها دیواره‌ای از رشته‌های شبکه‌ای و ارتجاعی در میان سلولهای فعال وجود دارد. تعدادی لوکوسیت ، ماست سل ، فیبروبلاست و شبکه مویرگی نیز در این ناحیه دیده می‌شود. سلولهای دیواره دارای اکتین و میوزین است و عمل تبادل در این ناحیه صورت می‌گیرد. مویرگها دارای دیواره نازک با پوشش تماس دارند.

  مورد پسند از : 2.  

   

 3. #2
  کوچ نشین
  عنوان کاربر
  کوچ نشین
  شماره عضویت
  107
  تاریخ عضویت
  دی-۱۳۸۹
  جنسيت
  وضعیت تاهل
  مجرد هستم
  سن
  25
  نوشته ها
  4,382
  نوشته های وبلاگ
  1
  می پسندم
  11,669
  مورد پسند
  3,405 بار در 2,134 پست

  پیش فرض پاسخ : دستگاه تنفس و بیماریها مربوط به آن

  چگونگی تنفس
  تنفس در آدمی شامل دو مرحله دم و بازدم است. در مرحله دم هوا وارد ششها و در هنگام بازدم از آن خارج می‌شود. در انجام دم و بازدم پرده جنب نقش مهمی دارد. فشار فضای میان دو لایه پرده جنب همیشه کمتر از فشار اتمسفر است و به همین دلیل ششها حتی در حالت بازدم ارادی نیز کاملا بسته نمی‌شوند. قبل از شروع دم کلیه ماهیچه‌های تنفس در حال استراحت هستند و دیافراگم به صورت یک گنبد است و دنده‌ها در پایین‌ترین وضعیت خود قرار دارند و فشار فضای جنب کمتر از فشار اتمسفر و ششها در حالت نیمه باز هستند. هنگامی که فرمان عصبی دم توسط مراکز تنفسی در مغز صادر می‌شود اعصاب حرکتی ماهیچه‌های بین دنده‌ای خارجی و دیافراگم را منقبض می‌کنند.

  انقباض ماهیچه‌های بین دنده‌ای خارجی موجب حرکت دنده‌ها به بالا و طرفین می‌شود. انقباض دیافراگم موجب افزایش حجم قفسه سینه می‌شود. این افزایش حجم باعث کاهش فشار مایع جنب و باز شدن کیسه‌ها می‌شوند و هوا را به درون خود می‌کشانند. بنابراین عامل اصلی باز شدن کیسه‌های هوایی و ورود هوا به ششها پرده جنب است. اگر پرده جنب پاره شود شش کاملا جمع شده و از کار می‌افتد. در پایان دم ماهیچه‌ای ویژه دم استراحت می‌کنند. خاصیت ارتجاعی ششها و وزن قفسه سینه موجب می‌شود که ششها به حالت اولیه خود برگردند. برگشت ششها باعث افزایش فشار هوای درون شش نسبت به اتمسفر و در نتیجه بیرون راندن هوا می‌شود بازدم را بطور فعال نیز می‌توان انجام داد.

  تنظیم حرکات دم و بازدم
  نورونهای بصل‌النخاع دارای فعالیت خودکار و متناسب هستند. در بصل‌النخاع علاوه بر نورونهای مرکز دم ، نورونهای دیگری وجود دارد که تحریک آنها ماهیچه‌های بازدم را فعال می‌کند. اما در تنفس عادی پس از توقف فعالیت مرکز عصبی دم ، انقباض ماهیچه‌های تنفسی پایان می‌یابد و بازدم به صورت غیر فعال و به علت خاصیت ارتجاعی ششها صورت می‌گیرد. همچنین مراکز ارادی تنفس در قشر مخ وجود دارد. گازهای تنفسی نیز در میزان فعالیت تنفس نقش دارند. عامل این تنظیم مقدار اکسیژن و بویژه دی‌اکسید کربن موجود در خون است. توازن این دو گاز در خون باید حفظ شود.

  انتقال و تبادل گازهای تنفسی
  هنگامی که بک مولکول اکسیژن هوا وارد دستگاه تنفس می‌شود تا زمانی که به درون یکی از سلولهای بدن برسد باید مراحل زیر طی شود.

  انتقال از هوا به شش
  انتقال از شش به خون (تبادل)
  انتقال در خون
  انتقال از خون به بافتها (تبادل).

  مورد پسند از : 4. #3
  کوچ نشین
  عنوان کاربر
  کوچ نشین
  شماره عضویت
  107
  تاریخ عضویت
  دی-۱۳۸۹
  جنسيت
  وضعیت تاهل
  مجرد هستم
  سن
  25
  نوشته ها
  4,382
  نوشته های وبلاگ
  1
  می پسندم
  11,669
  مورد پسند
  3,405 بار در 2,134 پست

  پیش فرض پاسخ : دستگاه تنفس و بیماریها مربوط به آن

  مورد پسند از : 5. #4
  کوچ نشین
  عنوان کاربر
  کوچ نشین
  شماره عضویت
  107
  تاریخ عضویت
  دی-۱۳۸۹
  جنسيت
  وضعیت تاهل
  مجرد هستم
  سن
  25
  نوشته ها
  4,382
  نوشته های وبلاگ
  1
  می پسندم
  11,669
  مورد پسند
  3,405 بار در 2,134 پست

  پیش فرض پاسخ : دستگاه تنفس و بیماریها مربوط به آن

  آتلكتازي‌
  آزبستوز Asbestosis
  آسم‌ Asthma
  آمبولي‌ ريه‌ pulmonary embolism
  آمپيم‌ Empyema
  آمفيزم‌ Emphysema
  ادم‌ ريه‌ pulmonary edema
  بيماري سرطان ريه
  برونشیت Bronchitis

  آنفلوآنززا

  سرما خوردگی
  که به شرح هر کدام خواهیم پرداخت .

  مورد پسند از : 6. #5
  کوچ نشین
  عنوان کاربر
  کوچ نشین
  شماره عضویت
  107
  تاریخ عضویت
  دی-۱۳۸۹
  جنسيت
  وضعیت تاهل
  مجرد هستم
  سن
  25
  نوشته ها
  4,382
  نوشته های وبلاگ
  1
  می پسندم
  11,669
  مورد پسند
  3,405 بار در 2,134 پست

  پیش فرض پاسخ : دستگاه تنفس و بیماریها مربوط به آن

  بیماری انفلوانزا
  مقدمه
  انفلوانزا يك بيماري حاد تنفسی است که توسط ويروس¬هایی به همین نام بوجود می¬آید. يك بيماري شديداً واگيردار است كه از شخصي به شخص ديگر توسط سرفه يا عطسه منتقل مي¬گردد. علائم بيماري ۱ تا ۴ روز پس از ورود ويروس به بدن فرد ظاهر می¬شود.
  این ویروس مجاری تنفسی فوقانی و تحتانی را درگیر میکند و در هر سني مي تواند افراد را گرفتار سازد.
  همه¬گیری¬های این بیماری با وسعت و شدت متغیر تقریباً در هر زمستان رخ می¬دهد. علائم بیماری و میزان ابتلا و میزان تلفات متغیر است. اغلب با علائمی مثل تب، عرق، لرز، سردرد، آبریزش از بینی، سرفه خشک، گلودرد، ضعف و درد عضلاني همراه مي¬باشد. سرفه اغلب شدید است و برای مدتی ادامه می یابد ولی سایر نشانه های بیماری بعد از ۲ تا ۷ روز خود به خود بهبودی پیدا می کند.
  شناسایی بیماران معمولا براساس مشخصات اپیدمیولوژیک آن صورت می گیرد و موارد تک گیر آن را فقط با کمک روش های آزمایشگاهی می توان تشخیص داد.
  انفلوانزا ممکن است از سایر بیماریهای ویروسی دستگاه تنفس قابل تشخیص نباشد. اشکال بالینی بیماری متفاوت بوده و ممکن است نشانه هایی مثل سرماخوردگی، برونشیت، پنومونی ویروسی و بیماریهای حاد غیر قابل افتراق دستگاه تنفسی را نشان دهد. اختلالات دستگاه گوارش (تهوع و استفراغ و اسهال) نیز بروز می کند ولی در کودکان ممکن است همراه با نشانه های ریوی باشد. در همه گیری انفلوانزا با سوش های a(h۱n۱) و b در حدود ۲۵ درصد کودکان در مدرسه ها مبتلا به عوارض گوارشی می شوند.
  اين بيماری را بايد به خاطر عواقب وخیم آن به ویژه نزد سالخوردگان و افراد مبتلا به ناراحتي¬هاي مزمن، جدی تلقي كرد .
  خطرات ناشي از بیماری انفلوانزا
  انفلوانزا مي¬تواند مشكلات حاد و جدي را براي سلامت فرد ایجاد كند. اين مسئله زماني رخ مي¬دهد كه سيستم دفاعي بدن در مقابل عفونت¬هاي ديگر، بويژه عفونت ريوي،‌ توسط ويروس انفلوانزا ضعيف شده باشد. شايع¬ترين عارضه، ذات¬الريه مي¬باشد.
  اگر شخصي علي¬رغم بيماري¬هاي ريوي مانند آسم،‌ برونشيت مزمن و برونشكتازي، ‌به انفلوانزا نيز مبتلا شود، بيماري¬هاي زمينه¬اي تشديد مي¬يابند. سالخوردگان بيش از همه در معرض خطر اين عوارض هستند. معمولا ۵۰ درصد مرگ و میرها به علت بيماري¬هاي ريوي و بقیه بر اثر بيماري¬هاي قلبي،‌ سكته و ديابت میباشد.

  مورد پسند از : 7. #6
  کوچ نشین
  عنوان کاربر
  کوچ نشین
  شماره عضویت
  107
  تاریخ عضویت
  دی-۱۳۸۹
  جنسيت
  وضعیت تاهل
  مجرد هستم
  سن
  25
  نوشته ها
  4,382
  نوشته های وبلاگ
  1
  می پسندم
  11,669
  مورد پسند
  3,405 بار در 2,134 پست

  پیش فرض پاسخ : دستگاه تنفس و بیماریها مربوط به آن

  پیشگیری آنفلوآنزا
  استفاده از واکسن¬های تری¬والان ویروس شامل سوش¬هایB, A(H۱N۱), A(H۳N۲)v می¬تواند باعث ایجاد ایمنی فعال در مقابل ویروس گردد.
  واكسن انفلوانزا
  به دلیل تغییرات مداومی که از نظر آنتی¬ژنی در ویروس پدید می¬آید هر ساله واکسن¬های سه گانه ویروس انفلوانزا مطابق با سویه¬های جدید و شایع شده همان سال تهیه و تولید می¬شود نقش اصلی در این مورد به سازمان بهداشت جهانی سپرده شده است و سویه¬های جدید اعلام شده از طرف آن برای تهیه واکسن مصرفی در نظر گرفته می¬شود.
  واكسن انفلوانزا از ويروس زنده ضعيف شده كه در تخم مرغ جنیندار (فاقد عوامل بیماریزا) تکثیر یافته¬است تهيه مي¬گردد. واكسيناسيون از طريق تزريق به قسمت بالايي بازو انجام مي¬گيرد. بزرگسالان تنها سالي يك بار به واكسيناسيون نياز دارند كه از زمان تزريق دو هفته طول مي¬كشد تا شخص را در مقابل انفلوانزا حفاظت نمايد. كودكان زير ۱۲ سال كه براي اولين بار واكسينه مي¬شوند نياز به دو بار تزريق، در فواصل ۴ تا ۶ هفته دارند.
  موقع مناسب برای تزریق واکسن: چون فصل ابتلا بیشتر از اواخر پاییز شروع می شود لذا پزشکان واکسیناسیون را در اوایل پاییز توصیه می¬کنند.
  چه افرادي بايد در مقابل انفلوانزا واكسينه شوند؟
  واكسن انفلوانزا براي تمام افراد به ويژه سالخوردگان مبتلا به بيماري¬هاي ديگر قويا توصيه مي¬شود زيرا اين¬گونه افراد در صورت ابتلا به انفلوانزا بيشتر در معرض خطرات جدي هستند. واكسيناسيون افرادي كه در آسايشگاه سالمندان و در مكان هايي به مدت طولاني اقامت دارند نيز توصيه مي¬گردد.
  آیا تزریق واكسن انفلوانزا عوارضی دارد؟
  واكسن انفلوانزا كاملا بي خطر مي¬باشد. اما در افرادي كه حساسيت به پروتئين¬هاي تخم مرغ دارند مي¬تواند حساسيت ايجاد نمايد. فردي كه مي¬داند به تخم مرغ آلرژي دارد،‌ نبايد اين واكسن را دریافت كند. گاهي اوقات محل تزریق دردناك مي¬شود و گاهي عارضه شبيه انفلوانزا خفيف ‌۱۲ ساعت پس از تزريق شروع مي¬شود و تا ۴۸ ساعت به طول مي¬انجامد.
  اگر شخصي از سلامتي مناسبي برخوردار باشد واكسيناسيون، امكان ابتلا به بيماري انفلوانزا را تا حدود ۶۰ درصد كاهش مي¬دهد. در افراد ضعيف تر درجه حفاظت واكسن كمتر است ولي اگر تزریق صورت گيرد، ‌شدت انفلوانزا كمتر مي¬شود. با توجه به اينكه ويروس آنفلوانزا هر ساله شكل ژنتيكي خود را تغيير مي¬دهد،‌ اثرات مثبت واكسيناسيون تنها براي يك فصل (‌زمستان) ‌باقي مي¬ماند. سازمان بهداشت جهاني سعي دارد تا خصايص ژنتيكي ويروس را كه هر ساله تغيير مي¬كند تشخيص دهد. تا بدين وسيله واكسن جديد، هر ساله بر پايه همين پيش بيني ها، تهيه شود.
  روش های مراقبت از بیمار
  براي مقابله با بیماری انفلوانزا نوشيدن مايعات گرم به مقدار زياد، استراحت و تغذيه خوب بسيار موثر است. از داروهاي مسكن مانند استامينوفن مي¬توان استفاده نمود البته از مصرف بيش از حد آن نيز بايد پرهيز نمود. اگر شخص مبتلا از نظر سنی جوان و از نظر سیستم ایمنی بدن در سلامت كامل باشد بیماری خطرناک نبوده و پس از طی دوره، بیماری خودبخود بهبود یافته و شخص سلامتی خود را باز می یابد. اما اگر فرد مبتلا از قبل دچار برخي بيماري¬هاي زمینه ای ديگر باشد، بايد فورا پزشك معالج خود را در جريان قرار دهد. در اين مواقع ممكن است انجام آزمايش و يا در صورت لزوم، عكس برداري از قفسه سينه نياز باشد. اين بيماري¬های زمینه ای عبارتند از: بيماري¬هاي ريوي از قبيل آسم، برونشيت مزمن، آمفيزم،‌ برونشكتازي و تنگي نفس، بيماري¬هاي قلبي، بيماري¬هاي كليوي، ديابت (مرض قند) ‌و نارسايي¬هاي هورموني، نقص سيستم ايمني كه ممكن است ناشي از بيماري¬هاي اوليه يا به علت درمان دارويي خاص باشد

  مورد پسند از : 8. #7
  کوچ نشین
  عنوان کاربر
  کوچ نشین
  شماره عضویت
  107
  تاریخ عضویت
  دی-۱۳۸۹
  جنسيت
  وضعیت تاهل
  مجرد هستم
  سن
  25
  نوشته ها
  4,382
  نوشته های وبلاگ
  1
  می پسندم
  11,669
  مورد پسند
  3,405 بار در 2,134 پست

  پیش فرض پاسخ : دستگاه تنفس و بیماریها مربوط به آن

  آتلکتازی
  شرح بیماری
  آتلکتازی‌ عبارت‌ است‌ از جمع‌ شدن‌ یک‌ قسمت‌ از یا تمامی‌ یک‌ ریه‌. این‌ وضعیت‌ باعث‌ عدم‌ جذب‌ اکسیژن‌ به‌ مقدار کافی‌ از ریه‌ می‌شود


  علایم‌ شایع‌
  جمع‌ شدن‌ ناگهانی‌ و دربرگیرنده‌ یک‌ ناحیة‌ وسیع‌ از ریه‌:
  درد قفسة‌ صدری‌
  تنگی‌ نفس‌؛ تند تند نفس‌ کشیدن‌
  شوک‌ (ضعف‌ شدید، رنگ‌پریدگی‌ پوست‌، تند شدن‌ ضربان‌ قلب‌)
  گیجی‌ و منگی‌ جمع‌ شدن‌ تدریجی‌:
  سرفه‌
  تب‌
  تنگی‌ نفس‌
  علامت‌ دیگری‌ وجود ندارد.


  علل‌
  انسداد مجراهای‌ هوایی‌ کوچک‌ یا بزرگ‌ ریه‌ توسط‌:
  ترشحات‌ مخاطی‌ غلیظ‌ در اثر عفونت‌ یا یک‌ بیماری‌ دیگر مثل‌ فیبروزکیستیک‌
  وجود تومور در داخل‌ مجرای‌ هوایی‌
  وجود تومور یا رگهای‌ خونی‌ خارج‌ از مجرای‌ هوایی‌ به‌ نحوی‌ که‌ روی‌ مجرای‌ هوایی‌ فشار وارد بیاورند
  استنشاق‌ جسم‌ خارجی‌، مثل‌ اسباب‌بازی‌های‌ کوچک‌ یا بادام‌ کوهی‌ (پسته‌ شام‌)
  جراحی‌ طولانی‌ مدت‌ قفسة‌ سینه‌ یا شکم‌ تحت‌ بیهوشی‌ عمومی‌
  صدمه‌ به‌ قفسة‌ سینه‌ یا شکستگی‌ دنده‌ها
  زخم‌ نافذ
  بزرگ‌ شدن‌ گره‌های‌ لنفاوی‌


  عوامل‌ افزایش‌ دهندة‌ خطر
  سیگار کشیدن‌
  وجود یک‌ بیماری‌ که‌ مقاومت‌ بیمار را کاهش‌ داده‌ باشد یا وی‌ را ضعیف‌ کرده‌ باشد.
  بیماری‌ انسدادی‌ مزمن‌ ریه‌ ،مثل‌ آمفیزم‌ و برونشکتازی‌
  استفاده‌ از داروهایی‌ که‌ باعث‌ کاهش‌ توجه‌ و هوشیاری‌ می‌شوند، مثل‌ خواب‌ آورها، پاربیتورات‌ها، آرام‌بخش‌ها، یا الکل‌


  پیشگیری‌
  وادار کردن‌ به‌ سرفه‌ و تنفس‌ عمیق‌ هر 2-1 ساعت‌ پس‌ از عمل‌ جراحی‌ که‌ حین‌ آن‌ از بیهوشی‌ عمومی‌ استفاده‌ شده‌ است‌. همچنین‌ حتی‌الامکان‌ بیمار باید در تخت‌ جابجا شود و تغییر وضعیت‌ دهد.
  به‌ هنگام‌ بیماری‌ ریوی‌، یا پس‌ از عمل‌ جراحی‌، مایعات‌ باید بیشتر مصرف‌ شوند، چه‌ به‌ صورت‌ خوراکی‌ و چه‌ به‌ صورت‌ تزریقی‌. به‌ این‌ ترتیب‌ ترشحات‌ ریه‌ رقیق‌تر و نرم‌تر خواهند شد.
  اشیای‌ کوچکی‌ که‌ احتمال‌ دارد بچه‌های‌ کوچک‌ آنها را استنشاق‌ کنند از دسترسی‌ آنها دور نگه‌ دارید.


  عواقب‌ مورد انتظار
  آتلکتازی‌ ندرتاً زندگی‌ را به‌ خطر می‌اندازد و معمولاً خود به‌ خود برطرف‌ می‌شود.
  در صورتی‌ که‌ آتلکتازی‌ به‌ علت‌ ترشحات‌ مخاطی‌ غلیظ‌ یا جسم‌ خارجی‌ ایجاد شده‌ باشد، بیرون‌ کشیدن‌ آنها باعث‌ رفع‌ آن‌ خواهد شد.اگر علت‌ آتلکتازی‌ یک‌ تومور باشد، سرنوشت‌ بیمار به‌ ماهیت‌ تومور بستگی‌ دارد.


  عوارض‌ احتمالی‌
  ذات‌الریه‌
  آبسة‌ کوچک‌ داخل‌ ریه‌
  دایمی‌ شدن‌ جمع‌ شدگی‌ بافت‌ ریه‌ و تشکیل‌ بافت‌ جوشگاهی‌

  مورد پسند از :بازدید کنندگان با جستجو های زیر این صفحه را پیدا کرده اند

بیماری های دستگاه تنفس فوقانی از بینی تا نای

بیماریهای ششی

بیماریهای دستگاه تنفس فوقانی از بینی تا نای

بیماری های دستگاه تنفس از بینی تا نای

بیماریهای دستگاه تنفس فوقانی

بیماری های دستگاه تنفسی فوقانی از بینی تا نای

بیماریهای دستگاه تنفسی فوقانی از بینی تا نای

بیماری های تنفسی فوقانی از بینی تا نایبیماری های دستگاه تنفسی از بینی تا نایبیماری ششیبیماری دستگاه تنفس فوقانیبيماري هاي دستگاه تنفس فوقانيبیماری های دستگاه تنفس فوقانی و ششیدر مورد بیماری های دستگاه تنفس فوقانیبیماری ششهابیماریهای دستگاه تنفس فوقانی وبیماریهای ششبیماریهای دستگاه تنفسی فوقانیدستگاه تنفسبیماری های مربوط به ششبیماری های تنفس فوقانی از بینی تا نایبیماری های دستگاه تنفس فوقانی و بیماری های ششبيماري هاي دستگاه تنفسي فوقاني از بيني تا نايدستگاه تنفس فوقانی از بینی تا نایبیماری دستگاه تنفس از بینی تا نایدر مورد بیماریهای دستگاه تنفس فوقانی

کاربران برچسب زده شده

کلمات کلیدی این موضوع

پیشگیری از انفلوانزا، آمفیزم، انفلوانزا، اتلکتازی، بيماري هاي دستگاه تنفس فوقاني، بيماريهاي دستگاه تنفس فوقاني از بيني تا ناي، بیماری های تنفس فوقانی از بینی تا نای، بیماری های دستگاه تنفس فوقانی، بیماری های دستگاه تنفس فوقانی و بیماری های شش، بیماری های دستگاه تنفس فوقانی و ششی، بیماری های دستگاه تنفس فوقانی وبیماری های ششی، بیماری های دستگاه تنفس فوقانی از بینی تا نای، بیماری های دستگاه تنفس از بینی تا نای، بیماری های دستگاه تنفسی فوقانی از بینی تا نای، بیماری های دستگاه تنفسی از بینی تا نای، بیماری های ششی، بیماری دستگاه تنفس فوقانی، بیماری دستگاه تنفس فوقانی از بینی تا نای، بیماری ششی، بیماریهای دستگاه تنفس، بیماریهای دستگاه تنفس فوقانی، بیماریهای دستگاه تنفس فوقانی وبیماریهای شش، بیماریهای دستگاه تنفس فوقانی از بینی تا نای، بیماریهای دستگاه تنفسی فوقانی از بینی تا نای، بیماریهای ششی، برونشیت، جریان هوا از بینی تا نایژه، در مورد بیماری های دستگاه تنفس فوقانی، در مورد بیماریهای دستگاه تنفس فوقانی، دستگاه تنفس، دستگاه تنفس فوقانی از بینی تا نای، علائم انفلوانزا

نمایش برچسب‌ها

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

خانواده کوچ فعالیت خود را از تاریـخ 06/10/1389 آغاز کرده است . از زمان تولد این مجموعه سعی شده تا محیطی صمیمی و دوستانه ایجاد شود تا در کنار این خصوصیت بارز سایت،کاربران به بحث و تبادل نظر درموضوعات مختلف بپردازند .

ارسال پیام به مدیر سایت
لینک های مفید
ابزار ها
بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید:
X بستن تبلیغات